Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Ropní narkomani hledají pomoc

Psychologická bariéra se hroutí, nahlížíme do světů, na které jsme nechtěli ani pomyslet. Ropa překročila cenu čtyřiceti dolarů za barel a cesta na chalupu se v příštích týdnech trochu prodraží. Celé to je nejspíš upoutávka na představení, které nás teprve čeká. Čeští úředníci zůstávají v klidu – než věci začnou být opravdu vážné, on už někde někdo něco vymyslí.

Stejně pojedou

„Naše závislost na ropě je veliká, kdyby se její dodávky přerušily, nastala by skutečně velmi kritická situace, na konci roku 2003 měla Česká republika strategické zásoby ropy na něco málo přes 70 dní,“ říká ve své pracovně na ministerstvu průmyslu a obchodu Svatava Kantorová-Fibichová, zástupkyně ředitele odboru plynárenství a tekutých paliv. Česko jenom letos naprosto nutně potřebuje šest a půl milionu tun ropy – je na nich závislý život, jak ho známe, s auty, letadly, elastickými tričky, léky a nadbytkem potravin. „Tak například zemědělci jsou naprosto závislí na naftě,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldan. „A my se obáváme, že zbavit se této závislosti prostě nelze.“

Všechnu nenahraditelnou ropu ovšem musíme dovézt ze zahraničí, což nás letos při její současné ceně přijde na zhruba dvě miliardy dolarů. Na ministerstvu obchodu přitom už teď plánují, že v roce 2015 česká ekonomika spolkne rovnou osm a půl milionu tun. Na tomtéž ministerstvu přitom také říkají, že okolo roku 2020 světová těžba ropy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v22.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.