Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Věra čeká na vízum

Fotografie: Stealth: už se před nikým neschová. Foto NASA • Autor: Respekt
Fotografie: Stealth: už se před nikým neschová. Foto NASA • Autor: Respekt

Zatím není nutné měnit původní verdikt – odbývá licenční správa ministerstva průmyslu pobouření vyvolané jeho snahou vyvézt do komunistické Číny šest unikátních radiolokátorů Věra. Ministra Milana Urbana nezviklala ani žádost kolegů z diplomacie, aby udělenou licenci zrušil kvůli „zahraničněpolitickým a bezpečnostním důvodům“. Spolehnout se přitom ministr může především na podporu šéfa lidovců Miroslava Kalouska, který export špičkové zbraně do Číny prosadil. Bitva o rudou Věru má jasné fronty a blíží se rozuzlení.

Skoro všichni jsou proti…

Neměnný postoj, s jakým ministr Urban trvá na svém bez ohledu na následky, téměř hraničí s odvahou. Vynikne hlavně ve srovnání s veletoči opačně naladěného ministerstva zahraničí. To se nejprve zdráhalo licenci posvětit, ale když na jeho představitele vytáhli Urban s Kalouskem zaklínadlo „práce pro české ruce“, udělilo souhlas. Když ovšem po vydání licence letos v lednu začali protestovat spojenci z Unie, USA, ale i řada tuzemských politiků a osobností, diplomacie pod vedením Cyrila Svobody ze všech sil naznačovala, že její ano nebylo tak úplně ano a padlo pod tlakem. A teď, když vývoz Věry hrozí na mezinárodní scéně přerůst v opravdový skandál, otočili diplomaté úplně a žádají licenční odbor ministerstva průmyslu, aby zbrojařům z Omnipolu licenci na vývoz Věry odebral.

Samotná žádost ministerstva…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.