V dobách častějšího pobývání v hospodách jsem navázal řadu známostí s hospodskými. Jeden z nich u mne nedávno přibrzdil auto, když jsem na zastávce čekal na autobus. „Stav se u mě, něco pro tebe mám,“ zvolal a odjel. Za pár dní jsem k němu cestou kolem zašel na kafe. Měl pro mne esej. Sepsal ji jeho syn, nadaný gymnazista, a já si ji měl doma v klidu přečíst a literárně posoudit.

Kafe jsem vypil na účet podniku a text přelouskal už v tramvaji. Mladičký autor ohledával myslitelnost Boha a prokazoval přitom slušnou obeznámenost s matematikou a fyzikou, zato v teologii se moc nevyznal. V jedné pasáži letmo zakroužil nad problémem shody náhod. Z chaosu nejrůznějších příčin se prý může zrodit podivuhodně logická architektura důsledků, jež vyvolává dojem záměru, těžko však rozpoznat, zda v ní zanechal svou intelektuální stopu Bůh, nebo jen v našich představách pošetile vnucujeme vesmíru lidskou cílevědomost. Chlapec by si zasloužil lepšího lektora, třeba nějakého protřelého jezuitu s misionářskou zkušeností v univerzitním prostředí, jenže takoví k tatíkovi do hospody asi nechodili.

Problém mi připadal povědomý. Doma jsem jej našel podrobněji rozvedený u Henriho Bergsona, dnes již pozapomenutého myslitele s patinou zašlé slávy, jež vyvrcholila roku 1928 udělením Nobelovy ceny, ale pak pohasla ve víru radikálních ideologií. Prvorepublikové vydání jeho pozdní knihy Dvojí pramen jsem úporně pročítal jako gymnazista. Když jsem nyní zažloutlý svazek po letech…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte