Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kmotr by se divil

mobrazek_65.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_65.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Pánové, slyšeli jste už o tom Di Lorenzově drzém nápadu? (Marlon Brando v titulní roli filmu Kmotr.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Pánové, slyšeli jste už o tom Di Lorenzově drzém nápadu? (Marlon Brando v titulní roli filmu Kmotr.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Zdaleka ne všechna slova a místní jména se zavděčí všem. To, co je pro jedny normální, ba inspirativní, vyvolává u druhých odpor, někdy přecházejících až do návrhů na přejmenování či zákazy. Posledním takovým případem je sicilské město Corleone, ale rozhodně ne ojedinělým.

Kdyby nebylo mafie

Už koncem listopadu Antonio Di Lorenzo, právník z města Corleone, zahájil podpisovou kampaň za referendum o přejmenování města. Trnem v oku mu je údajný mafiánský charakter jména Corleone. Něco na tom skutečně je. Spisovatel Mario Puzo a režisér Francis Ford Coppola v románu, respektive filmu Kmotr učinili z dona Vita Corleoneho nesmrtelnou postavu – zvláště v podání Marlona Branda a Roberta De Nira, ztvárňujících pokaždé jinou fázi v arcimafiánově životě. Puzo svého literárního „Kmotra“ nikterak nespojoval s městem Corleone, ale když je pověst jednou na světě, žije svým vlastním životem. „Přijíždějí sem lidé ze zemí, jako je Dánsko, jen proto, aby mohli říci, že se oženili v mafiánském městě,“ říká na podporu přejmenování města právník Di Lorenzo.

Po pravdě řečeno, z města Corleone pochází jeden z velmi skutečných kmotrů, Salvatore Riina, mafiánský boss, který si od roku 1993 kroutí svůj trest za mřížemi. A jak tvrdí média, jeho zřejmý nástupce Bernardo Provenzano je také původem z Corleone. Ale tyto věci lze jen těžko řešit přejmenováním. Důležitější je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v02.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.