Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Jak svrhnout Bushe

S každým dnem roste pravděpodobnost, že demokratickým vyzývatelem George W. Bushe v amerických prezidentských volbách na podzim bude Howard Dean, bývalý guvernér Vermontu. Rozhodne se to sice až v primárkách, jejichž sérii odstartuje zanedlouho klání v Iowě a New Hampshiru. Jenže Dean nad ostatními kandidáty jasně vede v průzkumech preferencí, na kampaň sehnal více peněz a za jeho kandidaturu se postavil i minulý Bushův protivník, bývalý viceprezident za Clintonovy éry Al Gore. Deanův příchod do Bílého domu by nepochybně znamenal obrat v americké politice – je to člověk uhnětený z výrazně levicového myšlenkového těsta, tedy dosti jiného než Bush.

Ale přejí si Američané takovou změnu nyní, když byl dopaden Saddám Husajn, ekonomika je na koni a reforma zdravotnictví dostala zelenou? Zatím se zdá, že ne. I mezi demokraty tu a tam zazní, že by možná bylo nejlepší začít se připravovat spíše na volby v roce 2008.

Strana ztrácí dech

Dokládat Bushovu silnou pozici by se dalo průzkumy, jenže v době, kdy se ještě ani nerozjely primárky, to nemá velký smysl. Výmluvnější je fakt, že se mezi uchazeče o nominaci nezařadila dnes asi nejvýraznější osobnost Demokratické strany – žena, která už několikrát dala nepřímo najevo, že by na prezidentské křeslo měla zálusk. Je to Hillary Clintonová, manželka bývalé hlavy státu a dnes senátorka za stát New York. Jimmy Carter, někdejší americký prezident a dnes šedá eminence Demokratické strany, před pár…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].