mobrazek_798.gif
mobrazek_798.gif • Autor: Respekt

vobrazek_798.jpeg
Fotografie: Alice Masaryková. Foto Karel Plicka • Autor: Respekt

„Není pochyby: je-li na světě nějaká ponenáhlá změna k lepšímu, je to po stránce hygieny. Nemusíš být stár, abys pamatoval, že dříve nebylo té zdravé potřeby vzduchu, slunce a vody, prostoru a čistoty, pohybu a tělesné kázně,“ píše v roce 1926 Karel Čapek. Velkou zásluhu na této změně měla jedna z předních žen první republiky – energická organizátorka Alice Masaryková. Nejstarší dcera TGM se narodila právě před 125 lety, dne 3. května 1879 ve Vídni.

Jako vůbec první žena získala Alice Masaryková na pražské filozofické fakultě doktorát z historie. Jelikož si podle svých slov odmala přála pomáhat lidem, odjela na stáž do Chicaga, aby se seznámila s metodami sociální práce. Během první světové války, kdy už byl její otec vůdcem exilového odboje, nad ní rakouský soud vynesl trest smrti za velezradu. Po protestech ženských spolků v Americe byl verdikt zmírněn na 12 let vězení (po roce byla propuštěna).

Své vzdělání a schopnosti Alice Masaryková naplno rozvinula v novém státě, kde se stala předsedkyní Československého Červeného kříže. Díky tomu, že v chudších částech republiky zřizovala školní kuchyně, výrazně zvýšila docházku tamních dětí. Červený kříž učil národ poskytovat první pomoc a spát při otevřeném okně, jeho mládežnická organizace vedla děti k čištění zubů, přezouvání ve třídách a mytí rukou. Alice Masaryková získala pro myšlenku dobrovolné práce milion Čechoslováků.

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte