mobrazek_804.gif
mobrazek_804.gif • Autor: Respekt

vobrazek_804.jpeg
Fotografie: Úředník Novák (s kufrem): prý dělal, co mohl, ale mohl málo. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Výstraha všem lenošným, nezodpovědným a málo nápaditým úředníkům. To je proces, který minulou středu pokračoval před okresním soudem v Lounech. Šéf odboru kultury ústeckého kraje Petr Novák se tu zodpovídal z toho, že neudělal dost, aby zabránil zchátrání jednoho venkovského zámečku.

Barbaři

Dobříčanský zámek s velkým parkem koupila před dvanácti lety od vojáků prostějovská firma Benitrans. Na jeho opravu a přeměnu v lázeňský areál si od banky půjčila třicet milionů korun. Do zámku nedala ani korunu. Majitelé převedli peníze do jiné firmy a Benitransu nechali jen dluh a zámek. „Byl to klasický tunel. V jeden den proběhl prodej zámku i přepis v katastru a v ten samý den dostali půjčku,“ říká starosta Dobříčan Petr Valenta. „V ten moment je přestal náš zámek zajímat.“ Vlastníka dnes šetří policie pro úvěrový podvod. Opuštěný zámek už nemá okna ani dveře, plechy ze střechy jsou rozkradené, podlahy a stropy se propadají. Zámek se dostal na seznam našich více než šesti set nejvíce ohrožených kulturních památek.

Bránit takovému pustnutí měl někdejší okresní úřad. Pár věcí sice udělal, k žádnému efektu ale nevedly. Nařídil majiteli, ať se o zámek začne starat. Dopis se mu vrátil zpět, adresáta neumí najít ani policie, natož pošťák. Pak mu uložil pokutu – se stejným efektem. Nakonec dal v září 2002 šéf odboru kultury a památkové péče bývalého…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte