Chceme platit školné, protože vysoké školy mají málo peněz. Složili jsme se na nové publikace pro naši knihovnu, protože je špatně vybavená. Navrhli jsme, aby dobrý učitel bral dvakrát víc než špatný, protože nízký plat odrazuje schopné lidi od kariéry vysokoškolského učitele… Bohužel, žádná z předchozích vět během Týdne neklidu, který uspořádali studenti zdejších vysokých škol, ani náznakem nezazněla. Místo toho se na demonstracích opakovala známá pravda – vysoké školy mají málo peněz a stát by jim měl dát víc. Nic proti tomu, řeklo se to už mnohokrát a je tomu skutečně tak. Naše vysoké školy mají k dispozici zhruba 0,8 % HDP, zatímco průměr Evropské unie je 1,5 % HDP.

Jenže od vysokoškoláků by člověk přece jen čekal víc. S nastavenými dlaněmi a s představou státu coby Oslíka otřes se, z nějž nic nepadá (takto vypadala jedna z figurín na demonstraci), se studenti ničím nelišili od odborářů ze špatně hospodařících nemocnic nebo z krachujícího Zetoru.

„Budeme země nevzdělanců,“ stálo na jednom z transparentů. To se může stát. Ale především proto, že vysokou školu u nás studuje jen čtvrtina populačního ročníku oproti čtyřiceti procentům třeba v Británii. O otevření vysokých škol většímu počtu lidí však během Týdne neklidu nepadlo ani slovo.

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte