Po zamítnutí Senátem se vrací zpět do Poslanecké sněmovny návrh, aby byl přijat zvláštní zákon o Eduardu Benešovi. Aby se předešlo možnému nedorozumění, budiž řečeno již na počátku: prezident Beneš se zasloužil o stát. O stát má však zásluhu každý politik, který své poslání bere poctivě a jehož činnost je zaměřena k prospěchu a dobru občanů i státu. Problém je v poctě, která má být našemu druhému prezidentovi udělena: má být zákonem povýšen mezi nesmrtelné?

Dvě opuštěné židle

Není sporu o tom, že Eduard Beneš byl silná politická osobnost. Jeho myšlení, názory i činy z počátku politické kariéry formoval Masaryk. Postavíme-li si však oba státníky vedle sebe, jistě musíme uznat, že je mezi nimi příliš velký rozdíl, než abychom je mohli hodnotit ve společné rovině. Prvému prezidentovi byla zákonná pocta, že se zasloužil o stát, přiznána plným právem, jako zcela mimořádné ocenění budovatelské práce. Staří Římané podobně zasloužilé osoby povyšovali na bohy – i když je pravda, že ani v Římě se tento zcela ojedinělý mimořádný akt mnohdy neřídil hlediskem zásluh, ale byl projevem politické moci k upevnění vládnoucí linie. V českém případě by jeden úlet mohl znamenat celkové znehodnocení i již přijatých poct. Proto je nutno vždy k něčemu tak závažnému přistupovat bez emocí a po řádném uvážení.

Po smrti Eduarda Beneše jsme mu jako studenti přišli vzdát poctu do jeho sídla v Sezimově Ústí. Ve svahu proti nám se bělaly dvě židle, na kterých…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte