Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Chirac ví, jak na Sarkozyho

Katastrofální propad vládnoucí pravice před týdnem ve francouzských regionálních volbách vedl k novému rozdání karet ve vládě Jeana-Pierra Raffarina, muže, který svou kariéru postavil na loajalitě vůči prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Otřásla se i vládou slibovaná reforma sociálního pojištění a penzijního systému, která byla obyvatelstvu předkládána bez vážnější diskuse. Jenže už před volbami bylo zřejmé, že se dost možná blíží krušné časy. Naznačila to opětovná vlna nespokojenosti, která se zvedla na vysokých školách. Studenti poukazovali na špatné financování výzkumu a nízké platy mladých vědců.

Učebnice zdarma

Tématem regionálních voleb bylo všechno jiné, jen ne problémy regionů. Pravice do nich vstupovala jako vládnoucí síla ve 14 z 22 regionů a po nich jí zůstal pouze jeden – Alsasko. Zbytek ovládla levice, tedy socialisté, komunisté a zelení. Předseda socialistů François Hollande už druhý den po volbách nastínil novou strategii opozičních sil – využít získané moci k tlaku na Paříž tím, že na úrovni regionů budou prosazovat politiku, kterou slibují pro celou zemi. Podaří-li se jim to, mají po příštích volbách cestu do vládního paláce patrně otevřenou. Avšak moc regionů je relativně slabá a základní politickou agendu určuje vláda a prezident. Ségolene Royalová, vycházející hvězda socialistů a nová premiérka Raffarinova domovského regionu Poitou-Charentes, slibuje učebnice zdarma žákům lycejí, boj proti nezaměstnanosti starších…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v15.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.