Katastrofální propad vládnoucí pravice před týdnem ve francouzských regionálních volbách vedl k novému rozdání karet ve vládě Jeana-Pierra Raffarina, muže, který svou kariéru postavil na loajalitě vůči prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Otřásla se i vládou slibovaná reforma sociálního pojištění a penzijního systému, která byla obyvatelstvu předkládána bez vážnější diskuse. Jenže už před volbami bylo zřejmé, že se dost možná blíží krušné časy. Naznačila to opětovná vlna nespokojenosti, která se zvedla na vysokých školách. Studenti poukazovali na špatné financování výzkumu a nízké platy mladých vědců.

Učebnice zdarma

Tématem regionálních voleb bylo všechno jiné, jen ne problémy regionů. Pravice do nich vstupovala jako vládnoucí síla ve 14 z 22 regionů a po nich jí zůstal pouze jeden – Alsasko. Zbytek ovládla levice, tedy socialisté, komunisté a zelení. Předseda socialistů François Hollande už druhý den po volbách nastínil novou strategii opozičních sil – využít získané moci k tlaku na Paříž tím, že na úrovni regionů budou prosazovat politiku, kterou slibují pro celou zemi. Podaří-li se jim to, mají po příštích volbách cestu do vládního paláce patrně otevřenou. Avšak moc regionů je relativně slabá a základní politickou agendu určuje vláda a prezident. Ségolene Royalová, vycházející hvězda socialistů a nová premiérka Raffarinova domovského regionu Poitou-Charentes, slibuje učebnice zdarma žákům lycejí, boj proti nezaměstnanosti starších…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte