Přesně půl roku vydržel bývalý agent komunistické rozvědky František Malata v komisi, která připravovala pro Špidlův kabinet materiály o českých investicích do Iráku. Minulý týden jeho minulost odhalili reportéři MF Dnes a televize Nova a ministr průmyslu svého úředníka odvolal. Jak je možné, že v zemi posedlé utajováním, kde musí mít bezpečnostní prověrku člověk, který na summitu NATO v Praze roznášel jídlo, mohl do tak prestižní funkce (i z mezinárodního pohledu) proniknout bývalý špion StB?

František Malata byl na ministerstvu průmyslu v 90. letech šéfem odboru rozvojové pomoci. Kromě neochoty poskytovat informace ho zde proslavil jeden obzvlášť podařený příklad české pomoci – zásilka těžko prodejných obuvnických strojů pro Vietnam (Malata se hrdě prohlašuje za odchovance baťovské školy). Jenže jak se teď ukazuje, nešlo o žádnou komicky neschopnou figurku. V roce 1993 Malatu začala odposlouchávat BIS, kvůli jeho podezřelým soukromým obchodům s cizinou. Jako úředník měl samozřejmě podnikání zakázáno, byl však skrytým „tichým společníkem“ Františka Riga, sponzora ODA, odsouzeného loni na 11 let za stomilionový bankovní podvod. Když se o akci kontrarozvědky dozvěděl tehdejší ministr Vladimír Dlouhý (informoval ho generální prokurátor Jiří Šetina), chtěl Malatu vyhodit. Přimluvili se však důstojníci BIS, kteří si z Malaty udělali agenta. Využívání bývalých estébáckých špionů bylo na BIS zakázáno, šlo tedy patrně o soukromou akci důstojníků z…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte