mobrazek_529.gif
mobrazek_529.gif • Autor: Respekt

vobrazek_529.jpeg
Fotografie: Novináři dělají Kerrymu radost. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Každý mohl v minulých měsících sledovat, jak nečekaně rychlý politický pohřeb zažil v letošních demokratických primárkách Howard Dean. Mnozí Američané jsou ale přesvědčeni, že na jeho pádu měla podíl média, jimž vadil neznámý radikál z Vermontu, muž z periferie, který chtěl provětrat prostředí washingtonského politického a mediálního establishmentu. Je na tom něco pravdy? Jak vůbec zámořští žurnalisté zvládli primárky?

Čert z krabičky

Po celý loňský rok Dean jasně vedl v průzkumech a nemohl si stěžovat na nezájem médií. Ještě než byl vhozen první hlas do uren, ocitl se dvakrát na obálce týdeníků Time a Newsweek. Hlavní televizní sítě ABC, CBS a NBC se mu v roce 2003 podle průzkumu washingtonské organizace Center for Media and Public Affairs věnovaly dvakrát častěji než Johnu Kerrymu a třikrát intenzivněji než Dicku Gephardtovi a Johnu Edwardsovi. A jak spočítal ombudsman deníku New York Times Daniel Okrent, jeho list napsal o Deanovi v posledních sedmi týdnech před prvními primárkami v Iowě bezmála šedesát velkých článků – mnohem více než o kterémkoli jiném kandidátovi.

Jinou věcí je, jak média Deana vnímala. Původně docela příznivě, především kvůli zručnosti, s jakou využil internet k získávání peněz. Ale na podzim se tón přiostřil. Do značné míry si za to Dean mohl sám, neboť na stále konkrétnější otázky neměl jasné odpovědi a dopustil se řady chyb. Připomeňme…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte