0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí13. 3. 20046 minut

Deane, padej na smetiště

Fotografie: Novináři dělají Kerrymu radost. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Novináři dělají Kerrymu radost. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Novináři dělají Kerrymu radost. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Každý mohl v minulých měsících sledovat, jak nečekaně rychlý politický pohřeb zažil v letošních demokratických primárkách Howard Dean. Mnozí Američané jsou ale přesvědčeni, že na jeho pádu měla podíl média, jimž vadil neznámý radikál z Vermontu, muž z periferie, který chtěl provětrat prostředí washingtonského politického a mediálního establishmentu. Je na tom něco pravdy? Jak vůbec zámořští žurnalisté zvládli primárky?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Čert z krabičky

Po celý loňský rok Dean jasně vedl v průzkumech a nemohl si stěžovat na nezájem médií. Ještě než byl vhozen první hlas do uren, ocitl se dvakrát na obálce týdeníků Time a Newsweek. Hlavní televizní sítě ABC, CBS a NBC se mu v roce 2003 podle průzkumu washingtonské organizace Center for Media and Public Affairs věnovaly dvakrát častěji než Johnu Kerrymu a třikrát intenzivněji než Dicku Gephardtovi a Johnu Edwardsovi. A jak spočítal ombudsman deníku New York Times Daniel Okrent, jeho list napsal o Deanovi v posledních sedmi týdnech před prvními primárkami v Iowě bezmála šedesát velkých článků – mnohem více než o kterémkoli jiném kandidátovi.

Jinou věcí je, jak média Deana vnímala. Původně docela příznivě, především kvůli zručnosti, s jakou využil internet k získávání peněz. Ale na podzim se tón přiostřil. Do značné míry si za to Dean mohl sám, neboť na stále konkrétnější otázky neměl jasné odpovědi a dopustil se řady chyb. Připomeňme…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc