Sněmovna kývla na změny DPH: oproti původnímu plánu nakonec ve snížené sazbě 5 % zůstalo vodné, stočné, vstupenky na kulturu a nakonec i časopisy. Pro letošní rok budou v nižší sazbě i hotely a stejně omezeny mají být i úlevy pro Sazku (pokud tedy její poslanec Ladislav Šustr, zvolený za KDU-ČSL, nezkusí výjimku prodloužit).

Jestliže základní sazba souběžně klesá na 19 %, jak velké zdražení z toho vzejde? Před měsícem Vladimír Pikora z Volksbank suverénně tipnul, že „dvoučlenná rodina se dvěma dětmi letos zaplatí na daních až 13 400 korun ročně navíc“ – strašidelná cifra hned pronikla na titulní strany. Helena Horská ze spořitelny naopak už měsíc vytrvale opakuje, že když obchodníci zahrnou do cen jak zvýšení, tak snížení daní, průměrný občan oproti dnešku dokonce ušetří. ČTK svou čtvrteční anketu mezi analytiky shrnula takto: očekává se zvýšení výdajů každé české domácnosti o 5–10 tisíc korun. Takže nula, pět, deset, nebo třináct tisíc? Po takovém rozpětí si schválně počkáme na výsledky výběru DPH, abychom viděli, koho z analytiků můžeme příště brát vážně.

•••

Když v minulé dekádě prezident Clinton uzavíral dohodu o svobodném obchodu NAFTA, kdekdo strašil, že Američané budou ztrácet práci a vydělají na tom Mexičané. Ve skutečnosti nastal pravý opak: v Americe přibyly miliony pracovních míst. Sýčkové se totiž dívali na rozdíl v platech mezi USA a Mexikem – jenže ten ve většině oborů nebyl tak velký jako…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte