Pro stojaté vody české masové kultury je příznačné, že v poslední době vyvolala největší rozruch v tisku i televizi úmrtí. Po nedávno zesnulé Heleně Růžičkové se minulý týden národ rozloučil s humoristou Miloslavem Šimkem. Obě osobnosti svým způsobem ztělesňovaly dobu i s její problematičností: v druhé polovině šedesátých let se prosadily nezapomenutelnými výkony, pak se ale vydaly cestou kompromisů a nenáročné zábavy. Lidovost slušela živelné Růžičkové asi trochu víc než intelektuálně typizovanému Šimkovi, jejich osudy nicméně uzavřela zákeřná nemoc a není moc důvodů, proč na ně nevzpomínat v dobrém.

K určitým pochybnostem může přimět leda přemíra vychvalování. Najde-li čtenář nad dvoustránkovým nekrologem titulek Příliš slušný humorista, neubrání se vzpomínce na jiné polohy Šimkových výkonů. V zájmu lidu se komik pouštěl i na kluzký terén hraničící s únosnou mírou nevkusu, stačí připomenout jeho žertování na adresu „rákosníků“ čili Vietnamců. Také v pokusech o politickou satiru vycházel až příliš vstříc předsudkům a sázel spíš na souznění se svým specifickým publikem než na osobitý postřeh a vtip.

Nad tím mohutným vzedmutím mediální piety člověka napadá: Je tu slaven opravdu konkrétní humorista? Není spíš jeho životní příběh přetvářen v příkladnou legendu, posvěcující osudy ostatních? Dokud to beztrestně šlo, šil do politiků, ale po roce 1970 rozumně rezignoval, živil se, jak se dalo, dodržoval zákazy i příkazy, nijak výrazně však režimu…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte