Odvolací soud v San Francisku povolil vědcům zkoumat ostatky dávného obyvatele Severní Ameriky. Více než sedmiletá tahanice o tajemného „muže z Kennewicku“ tím ale nekončí.

Vše začalo 28. července roku 1996, kdy dva hoši na břehu řeky Columbia poblíž města Kennewick narazili na lidskou lebku. Přivolaní policisté a koroner pak vyzvedli z písku prakticky úplnou kostru. Ve vzduchu viselo slovo vražda. Ale jen do chvíle, než se ukázalo, že kostra muže evropského typu má v pánvi zaseknutý kamenný hrot šípu. Koroner usoudil, že jde o oběť bojů s Indiány z dob osídlování amerického Západu. Jenže další analýzy naznačily, že „muž z Kennewicku“ je ještě starší. Datování radiouhlíkovou metodou skončilo šokujícím zjištěním: dávný obyvatel Nového světa zemřel před 9300 roky.

Indiáni kmenů Umatilla, Yakama, Colville a Nez Perce pak s odvoláním na zákon, podle kterého mají nárok na všechny lidské ostatky a předměty patřící jejich předkům z předkolumbovských dob, obratem zažádali o vydání kostry, aby ji mohli v klidu pohřbít. Vědci se však vzepřeli: „muž z Kennewicku“ se svým zevnějškem od Indiánů nápadně liší, kdo ví, jestli to byl jejich přímý předek? Navrhují proto genetickou analýzu, jež by mohla na takovou otázku odpovědět.

Důležitá je z jejich pohledu zejména proto, že „muž z Kennewicku“ by se mohl stát „korunním svědkem“ při potvrzení či vyvrácení teorie, podle které před příchodem předků dnešních Indiánů…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte