mobrazek_295.jpeg
mobrazek_295.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_295.jpeg
Fotografie: Přestat s tím je tak snadné – stačí, když nakoupíte u nás! Foto ČTK • Autor: Respekt

Vousatý farmář pobízí koně zapřažené do vozu krytého plachtou. Veze do města sklizeň – geneticky upravenou plodinu. Anachronický výjev jako by vypadl z Lucasových Hvězdných válek, člověk v něm čeká ještě meče, čaroděje a kosmické lodě. Jde však o reálnou situaci z dnešní Pensylvánie. Tamní Amishové – protestantská náboženská sekta, která se přidržuje životního stylu osmnáctého století – jsou největším světovým pěstitelem geneticky modifikovaného tabáku. Amishové mají zakázáno řídit auta, svítit elektřinou, uzavírat sňatky mimo komunitu, chodit k volbám a sloužit v armádě. O geneticky upraveném tabáku však jejich přísný zákon zřejmě nic neříká. Cynik může dodat: obzvlášť v případě, že za něj někdo platí dvojnásobek běžné ceny.

Cestou nejmenšího odporu

Oním štědrým zákazníkem je společnost Vector, pátý největší americký výrobce cigaret, zaměřený zejména na levné “no-name” výrobky dodávané na trh pod značkou prodejce. Image nenápadné firmy chce však Vector radikálně změnit. Tabák, který od Amishů kupuje, byl geneticky upraven tak, že neobsahuje nikotin. Bennet LeBow, šéf a hlavní akcionář Vectoru, doufá ve velký obchodní úspěch cigaret bez nikotinu jako náhrady těch normálních a jako prostředku, který může dobře posloužit těm, kdo by se zlozvyku rádi zbavili. Podle jeho názoru, který publikoval v posledním vydání měsíčníku Wired, hledají Američané…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte