0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov22. 2. 20036 minut

Příběh oprávněného člověka

„Podle mého názoru je to červené srdce nesmírná kýčovina – symbol českých bordelů a levných šlapek. Jako by se poskytování sexuálních služeb dostalo až na Hrad.“ „Irák dnes není přímou hrozbou – ale jde o to, že je předmětem dlouhodobého amerického zájmu. Když to řeknu triviálně, tu naftu tam mají spočítanou do posledního barelu.“ „Pokud by byl Karel Gott navržen na prezidenta, má opravdu velkou šanci uspět. Stejně jako například Helena Vondráčková nebo Marek Eben.“ Politolog a vysokoškolský učitel Zdeněk Zbořil dnes v českých médiích představuje opravdovou intelektuální hvězdu. Tři výroky vyslovené v poslední době pro Blesk, televizi Nova a rádio Impuls ilustrují jeho schopnost vyjádřit se prakticky ke všemu. „Mám na to kvalifikaci. V životě jsem toho hodně zažil a dost si toho pamatuju, takže jsem k tomu jaksi oprávněn,“ říká Zbořil. Něco na tom je. Politolog Zbořil totiž sedmnáct let donášel Státní bezpečnosti zprávy z tak odlišných míst, jako byly obývací pokoje jeho přátel a salóny v šáhově Íránu.

obrazek_275.jpeg • Autor: Respekt
obrazek_275.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Agent 18082: Dost si toho pamatuju. Foto Jan Zátorský / LN • Autor: Respekt
Fotografie: Agent 18082: Dost si toho pamatuju. Foto Jan Zátorský / LN • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Podle mého názoru je to červené srdce nesmírná kýčovina – symbol českých bordelů a levných šlapek. Jako by se poskytování sexuálních služeb dostalo až na Hrad.“ „Irák dnes není přímou hrozbou – ale jde o to, že je předmětem dlouhodobého amerického zájmu. Když to řeknu triviálně, tu naftu tam mají spočítanou do posledního barelu.“ „Pokud by byl Karel Gott navržen na prezidenta, má opravdu velkou šanci uspět. Stejně jako například Helena Vondráčková nebo Marek Eben.“

Politolog a vysokoškolský učitel Zdeněk Zbořil dnes v českých médiích představuje opravdovou intelektuální hvězdu. Tři výroky vyslovené v poslední době pro Blesk, televizi Nova a rádio Impuls ilustrují jeho schopnost vyjádřit se prakticky ke všemu. „Mám na to kvalifikaci.

V životě jsem toho hodně zažil a dost si toho pamatuju, takže jsem k tomu jaksi oprávněn,“ říká Zbořil. Něco na tom je. Politolog Zbořil totiž sedmnáct let donášel Státní bezpečnosti zprávy z tak odlišných míst, jako byly obývací pokoje jeho přátel a salóny v šáhově Íránu.

Houf u šáha

Do pozornosti StB se Zdeněk Zbořil dostal kvůli svému angažmá ve studentském hnutí na konci 60. let. Patřil například k organizátorům pohřbu Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Pietní akt se změnil v mohutný protest proti…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc