mobrazek_300.jpeg
mobrazek_300.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_300.jpeg
Fotografie: Dustin Hoffman v Berlíně: „Přijel jsem si postěžovat na George Bushe.” Foto ČTK • Autor: Respekt

Pamětníci filmového festivalu Berlinale si možná vzpomenou na atmosféru, která přehlídku provázela v době války v Perském zálivu před deseti lety. Permanentní šacování kapes, rentgenování zavazadel, kontrola dokladů, policejní ostraha na každém kroku. S podobným očekáváním přijížděl zahraniční návštěvník do Berlína i letos před útokem na Irák. Úzkostlivých kontrol se ale překvapivě nedočkal, místo toho panovala velmi uvolněná nálada. Vytrvalou připomínkou hrozícího válečného konfliktu byly především pravidelné tiskovky a semináře s filmovými celebritami z Evropy a především Spojených států. Tak jednotný a hlasitý odsudek Bushovy politiky překvapil i na festivalu, proslulém velkou citlivostí ke světovým problémům.

Dustin se ptá

Do Berlína dorazila celá rota filmových hvězd (například Michael Douglas, Anouk Aimée, Dustin Hoffman), média i diváci jim ale paradoxně věnovali menší pozornost než obvykle. Jako by si stínily navzájem. K velké stotisícové protiválečné demonstraci, která v Berlíně proběhla závěrečnou festivalovou sobotu, se sice filmaři nepřipojili, jejich vystupování však manifestaci rozhodně připomínalo. Dustin Hoffman se ve svém oficiálním proslovu připojil k tradičním protiválečným argumentům (proč Irák, a ne Severní Korea?), poukázal na to, že útok na Irák začíná podobně jako válka ve Vietnamu, a dodal, že Spojené státy Saddáma po léta vyzbrojovaly jako spojence…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte