Někdy se to stane naráz, jindy je předzvěstí nenápadný úbytek sil, sebejistoty a dobrého rozmaru. Člověku v rozletu se s takovými maličkostmi ani nechce obtěžovat lékaře, navíc před ním vyvstávají zajímavé pracovní úkoly, s jakými si někdo jiný sotva poradí, v kavárně čekají duchaplní přátelé a na horách čerstvý sníh. Jenže nohy přestávají sloužit a dech se podezřele krátí. A tak se člověk ocitne v čekárně před ordinací, kde čas houstne, rozlet se zpomaluje a energie vytrácí. Když je nakonec vyvolán, cítí se jako troska. Ani se nediví, že lékař konstatuje totéž.

Po prvním vyšetření následují desítky dalších. Čerstvá a nezkušená troska si na poliklinikách a v nemocnicích zpočátku připadá jako cizinec, který se sice cítí plně spjat s hříšným, zábavným a činorodým světem venku, pobyt zde však hodlá využít ke studiu domorodých mravů, aby o nich po návratu poreferoval. V čekárnách si proto všímá vzhledu pacientů, snaží se vcítit do jejich nálad a naslouchá předlouhým rozhovorům o průběhu chorob, jejich projevech a důsledcích. Vyprávění z čekáren se do jisté míry podobá eposům od táborových ohňů, putování houštinami systému zdravotní péče také přivádí hrdiny opakovaně do blízkosti smrti a dochází při něm k zázrakům i martyriím, číhají zde však trochu jiná, byť možná ještě záludnější nebezpečí. Archaický epos přerůstá v kafkovský román. Svému procesu příliš nerozumíme, víme však, že rozsudek je už předem vynesen a dosáhnout můžeme leda odkladu.

Chodí-li člověk po…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte