Sebevražda v přímém internetovém přenosu! Senzacechtivá média (s klasickým bulvárem se svezly i Lidové noviny a Nova) si minulý týden opět smlsla. Co se stalo? Mladý, psychicky narušený člověk ve Spojených státech dobrovolně skončil svůj život tak, že do posledního okamžiku konverzoval po Síti s lidmi a ještě to celé natáčel na video. Někteří komentátoři pak v „zasvěcených úvahách“ naznačovali, že nebýt moderních technologií, mohl tu onen „jedenadvacetiletý počítačový expert z Arizony“ ještě být.

Nejhorší na celé věci však nejsou hloupé články, nýbrž fakt, že na rozdíl od podobných „událostí“, si případů, kdy technologie opravdu hýbe světem, média takřka nevšímají. Například: vláda před několika týdny bez většího zájmu novinářů schválila návrh novely telekomunikačního zákona, která nařizuje Telecomu, aby své konkurenci nabídl k pronájmu „poslední míli“, tedy vedení mezi ústřednou a telefonem zákazníka. Jde o krok, který může mít vliv na ceny všech telekomunikačních služeb i na výši českého HDP v budoucích letech. Není pochyb, že taková zpráva by si prostor na titulních stranách novin zasloužila, málokdy jej však opravdu dostane.

Počítačové a „bio“ technologie mění rozložení sil ve světové ekonomice, reformují životní styl, boří přehrady mezi lidmi a stavějí nové. Většina sdělovacích prostředků to ignoruje. Nebuďme však příliš přísní: kdo ze současníků Watta a Stephensona naplno chápal, že parní stroj…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte