Kabinet premiéra Vladimíra Špidly se rozhodl bez vytáček a vyjádřil se jasně: podpořil nejen žádost Turecka o preventivní ochranu proti možnému iráckému útoku, ale také požadavek USA o zvýšení ostrahy amerických vojenských základen na území Evropy a potřebu vystřídat v balkánských mírových misích americké jednotky evropskými. Vláda rozhodovala v okamžiku, který je pravděpodobně zlomový pro budoucnost NATO i EU. Tři členské země těchto organizací – Francie, Německo a Belgie – totiž s citovanými požadavky nesouhlasí. Spojenecká jednota je ohrožena.

Couvnout není kam

„Rozhodování bylo vzhledem ke vztahům v Alianci a Evropské unii složité, ale šlo o pomoc ohroženému spojenci. Tam se nedá couvnout,“ komentuje vládní verdikt ministr obrany Jaroslav Tvrdík. „Samozřejmě mne znepokojuje, že šestnáct zemí řeklo ano a tři ne – mám pocit, že Aliance je jiná než ve chvíli, kdy jsme do ní vstupovali. Ale věřím, že to co nejdříve společně překonáme.“

Bezpečnostní rada NATO se v minulém týdnu sešla k jednání na téma Turecko několikrát. Šéf Aliance George Robertson navrhl třem vzbouřencům, že členské státy NATO odstoupí od požadavků na zvýšenou ochranu amerických základen v Evropě i na výměnu amerických mírových jednotek na Balkáně, ale Francie, Německo a Belgie nesouhlasily s preventivní obranou Turecka ani poté. Naposled se rada sešla v sobotu – a opět nedospěla k žádnému závěru.

Výsledek jednání ale…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte