mobrazek_185.gif
mobrazek_185.gif • Autor: Respekt

vobrazek_185.jpeg
Fotografie: Který titul je nejúspěšnější? Ten, jenž se snaží být na straně „malých lidí”. • Autor: Respekt

V Praze zuří boj o Havlova následníka, Amerika posiluje svaly na Blízkém východě, ale v Rakousku se lidé zaobírají sporem o vedení nejvlivnějšího deníku Kronen Zeitung. Vydavatel, šéfredaktor a ředitel v jedné osobě, 82letý Hans Dichand, si přál 1. února šéfredaktorské žezlo předat svému synovi Christophovi – prostě jako kdyby se jednalo o dědičný titul. To se nezamlouvalo německému spolumajiteli, firmě Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ), která má v listu pod palcem polovinový podíl.

Mstitel dosáhl svého

Firma WAZ nepovažuje stydlivého a žurnalisticky nevýrazného synka za vhodného kandidáta na šéfovskou pozici v největším deníku pod rakouskými Alpami. Podnik, jehož cena se odhaduje na půl miliardy eur, by podle Němců měl kočírovat někdo, kdo se na to hodí nikoli díky svému tátovi, nýbrž díky profesním kvalitám.

Manažeři z WAZ zjevně podcenili Dichandovu odhodlanost. Starý muž spustil kanonádu, jako kdyby chtěl odčinit porážku, kterou Rakousko utrpělo od Němců v bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Svůj záměr začal prezentovat jako záležitost národní svrchovanosti. “Válka o následnictví”, jak konflikt posměšně charakterizovala německá média, dosáhla komického vrcholu předminulý týden. Mocný vídeňský starosta Michael Häupl, člen sociální demokracie, se nezdráhal z titulní stránky listu čtenářům vzkázat: “Kronen Zeitung musí zůstat v rakouských rukou…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte