0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí1. 2. 20035 minut

Ach synku, stydlivý jsi

Fotografie: Který titul je nejúspěšnější? Ten, jenž se snaží být na straně „malých lidí”. • Autor: Respekt
Fotografie: Který titul je nejúspěšnější? Ten, jenž se snaží být na straně „malých lidí”.
Fotografie: Který titul je nejúspěšnější? Ten, jenž se snaží být na straně „malých lidí”. • Autor: Respekt

V Praze zuří boj o Havlova následníka, Amerika posiluje svaly na Blízkém východě, ale v Rakousku se lidé zaobírají sporem o vedení nejvlivnějšího deníku Kronen Zeitung. Vydavatel, šéfredaktor a ředitel v jedné osobě, 82letý Hans Dichand, si přál 1. února šéfredaktorské žezlo předat svému synovi Christophovi – prostě jako kdyby se jednalo o dědičný titul. To se nezamlouvalo německému spolumajiteli, firmě Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ), která má v listu pod palcem polovinový podíl.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mstitel dosáhl svého

Firma WAZ nepovažuje stydlivého a žurnalisticky nevýrazného synka za vhodného kandidáta na šéfovskou pozici v největším deníku pod rakouskými Alpami. Podnik, jehož cena se odhaduje na půl miliardy eur, by podle Němců měl kočírovat někdo, kdo se na to hodí nikoli díky svému tátovi, nýbrž díky profesním kvalitám.

Manažeři z WAZ zjevně podcenili Dichandovu odhodlanost. Starý muž spustil kanonádu, jako kdyby chtěl odčinit porážku, kterou Rakousko utrpělo od Němců v bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Svůj záměr začal prezentovat jako záležitost národní svrchovanosti. “Válka o následnictví”, jak konflikt posměšně charakterizovala německá média, dosáhla komického vrcholu předminulý týden. Mocný vídeňský starosta Michael Häupl, člen sociální demokracie, se nezdráhal z titulní stránky listu čtenářům vzkázat: “Kronen Zeitung musí zůstat v rakouských rukou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc