mobrazek_1879.jpeg
mobrazek_1879.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1879.jpeg
Fotografie: Bernardo Bolzano. Foto ČTK • Autor: Respekt

Zemský vlastenec. Slovo jak z čítanky 19. století. A přece mělo ve střední Evropě svůj velký význam v době, dokud nepropukly etnické a jazykové vášně a boje, kdy se ještě rozlišovala adjektiva böhmisch, týkající se české kotliny, a tschechisch, týkající se českého etnika, jazyka. Mezi poslední zemské vlastence v tomto smyslu můžeme zařadit Bernarda Bolzana, od jehož smrti uplyne ve čtvrtek 155 let. Filozof, logik, teolog, ale především člověk, jehož význam překračoval a dodnes překračuje rozměr Čech i samotné Prahy, kde se narodil a též zemřel (5. října 1781–18. prosince 1848).

Příjmení podědil po otci z italské pražské komunity, obchodníkovi se starožitným nábytkem, jeho matkou byla pražská Němka. Sám se považoval za Čecha ve smyslu der Böhme, nicméně jeho jazykem byla tehdy univerzální středoevropská němčina. Absolvoval piaristické gymnázium, poté tříletý „filozofický kurz“, kde se již projevil jeho mimořádný talent pro matematiku. Jak sám doznal, zajímal se hlavně o ty její obory, kde se matematika stýká s filozofií. Již v roce 1800 – proti vůli otce, který po něm chtěl, aby pokračoval v rodinné tradici – začal studovat teologii, ale niterným křesťanem nikdy nebyl.

Co se týče filozofie, Bolzano měl kritický vztah ke Kantovi i k německému idealismu, který prý odmítal jako „žvanění“ – tak alespoň tvrdí jeho životopis na webu brněnské Masarykovy…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte