Vybrali jsme gripeny, oznámila minulý týden vládní komise svůj verdikt v soutěži o co nejlevnější nájem či nákup letadel pro českou armádu. O rozhodnutí poradního sboru vzápětí na titulních stranách referoval veškerý zdejší tisk. Není divu: ve hře o stíhačky se točí velké peníze a jméno „gripen“ tady z dob Zemanovy vlády zůstává symbolem neprůhledného kšeftu. V čem je toto letadlo nejlepší? „To nemůžu říct do chvíle, než o nákupu rozhodne vláda,“ říká monotónně už týden šéf expertní komise Radek Novotný z ministerstva obrany. Proč jejich doporučení vládě nezůstalo stejně tajné jako důvody, které k němu vedly? Na to Novotný neodpovídá – a podezření z nečisté hry je rázem znovu na světě.

„Chceme, aby celý proces nákupu čtrnácti nadzvukových letounů byl naprosto průhledný,“ řekl přede dvěma měsíci ministr obrany Miroslav Kostelka. „Nebudeme nic utajovat,“ dodal. Proč tedy komise vybrala gripeny? „Odpovědí je fascikl dokumentů vysoký patnáct centimetrů. Ale dokud nebude rozhodnutí komise k dispozici všem ministrům, nemůžeme o tom mluvit,“ říká mluvčí Kostelkova úřadu Ladislav Šticha. Proč ne? Proč nemůže stručný výtah expertního posudku dostat ještě před vládním rozhodnutím k dispozici i veřejnost, která koneckonců celý obchod platí? „Vláda se dohodla, že celý materiál bude utajen, takže ze zákona to zveřejnit nemůžeme,“ říká Šticha.

„Výběr letounu je špatný, gripeny dosud nebyly…

v50.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte