0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura25. 1. 20034 minuty

Svět podle Reggia

V následujících devadesáti dnech poběží v rámci filmové přehlídky Projekt 100 v kinech nový film Naqoyqatsi amerického režiséra Godfrey Reggia. Dvaašedesátiletý nonkonformní tvůrce přijel minulý týden do Prahy a Brna uvést své dílo osobně. Po premiérách se zúčastnil dlouhých diskusí s diváky na hlavní téma filmu: technika a technologie západní civilizace jako nebezpečný odlidšťující element, který ohrožuje biodiverzitu na celé planetě.

Fidel jako George

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Na Zemi dochází k obrovské tragédii, aniž si to plně uvědomujeme. Mizí vzácné životní formy, zmenšuje se počet používaných jazyků a dialektů. Na vině je technofašismus,“ hřímal jako kazatel Reggio. Mnohé diváky však nepřesvědčil a ani film samotný nevyznívá jednoznačně antitechnologicky.

Název Naqoyqatsi Reggio převzal z jazyka vymírajícího severoamerického indiánského kmene Hopi. Znamená přibližně „válka jako způsob života“. Reggio novým filmem navazuje na dvě svá díla, natočená v 80. letech: Koyaanisqatsi (život vyvedený z rovnováhy) a Powaqqatsi (život na úkor jiných), která tvoří s Naqoyqatsi trilogii. „Pro názvy svých filmů jsem záměrně zvolil slova ,primitivního a necivilizovaného‘ kmene, který jimi označuje způsob života těch ,civilizovaných‘,“ vysvětluje režisér.

Všechny tři filmy jsou vystavěny podobně: jako jakési poetické dokumenty beze slov, komentáře i herců, doprovázené pouze minimalistickou hudbou amerického moderního…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc