Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Proč zemřel František Stojkovič

Trvalo to rok a půl a musela rozhodnout až vláda. Její verdikt se přitom netýká jen jedné neobjasněné smrti v heřmanickém vězení. Na právo prozkoumat zdravotní dokumentaci svých blízkých, kteří náhle či za podivných okolností zemřeli, čeká v republice mnohem víc lidí.
„S lítostí vám oznamujeme, že váš syn náhle zemřel. Příčina smrti bude zjištěna soudní pitvou,“ stálo v telegramu, který před rokem a půl přišel manželům Stojkovičovým z heřmanické věznice. Nechápali, co se stalo. Syn byl naprosto zdravý. Do konce tříletého trestu za krádeže mu zbývalo jen několik týdnů a při poslední návštěvě pár dní před smrtí ho matka zastihla v dobré náladě. Sebevraždu proto považovali za vyloučenou. „Po telefonu žádné informace neposkytujeme,“ odbyla je věznice, když se chtěli dozvědět víc. Podruhé pak člověk na druhém konci drátu rovnou zavěsil. K řediteli věznice se rodiče nedostali ani při osobní návštěvě. To už znali slova úmrtního listu, podle něhož František Stojkovič zemřel vinou ovlivnění organismu neznámou látkou. Odpověď na rojící se otázky chtěli zoufalí rodiče hledat v synově zdravotní dokumentaci. Ale tu jim věznice odmítla vydat: její ředitel se zaštítil stanoviskem ministerstva zdravotnictví, podle kterého by k vydání dokumentace musel mít pacientův předběžný souhlas. A vězeň žádnou takovou plnou moc nezanechal.

Fotografie: Před polednem si spoluvězeň náhodou všiml, že muž na posteli v koutě pokoje už nedýchá. (Ošetřovna heřmanické věznice.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Před polednem si spoluvězeň náhodou všiml, že muž na posteli v koutě pokoje už nedýchá. (Ošetřovna heřmanické věznice.) Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Trvalo to rok a půl a musela rozhodnout až vláda. Její verdikt se přitom netýká jen jedné neobjasněné smrti v heřmanickém vězení. Na právo prozkoumat zdravotní dokumentaci svých blízkých, kteří náhle či za podivných okolností zemřeli, čeká v republice mnohem víc lidí.

Žádné informace

„S lítostí vám oznamujeme, že váš syn náhle zemřel. Příčina smrti bude zjištěna soudní pitvou,“ stálo v telegramu, který před rokem a půl přišel manželům Stojkovičovým z heřmanické věznice. Nechápali, co se stalo. Syn byl naprosto zdravý. Do konce tříletého trestu za krádeže mu zbývalo jen několik týdnů a při poslední návštěvě pár dní před smrtí ho matka zastihla v dobré náladě. Sebevraždu proto považovali za vyloučenou. „Po telefonu žádné informace neposkytujeme,“ odbyla je věznice, když se chtěli dozvědět víc. Podruhé pak člověk na druhém konci drátu rovnou zavěsil. K řediteli věznice se rodiče nedostali ani při osobní návštěvě. To už znali slova úmrtního listu, podle něhož František Stojkovič zemřel vinou ovlivnění organismu neznámou látkou. Odpověď na rojící se otázky chtěli zoufalí rodiče hledat v synově zdravotní dokumentaci. Ale tu jim věznice odmítla vydat: její ředitel se zaštítil stanoviskem ministerstva zdravotnictví, podle kterého by k vydání dokumentace musel mít pacientův předběžný souhlas. A vězeň žádnou takovou plnou moc nezanechal.

Stojkovičovi se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].