mobrazek_1646.jpeg
mobrazek_1646.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1646.jpeg
Fotografie: A nyní jedna dobrá zpráva: Do obchodů se vrátila club cola a sekt Rotkäppchen. Foto: Hollywood Classic Entertainment • Autor: Respekt

Jak je dobré míti své západní Němce! Taková myšlenka musela po roce 1989 blesknout hlavou našich východoněmeckých sousedů nesčetněkrát. A to nejen tehdy, když do nových spolkových zemí proudily ze západu miliardové částky. Stejně tak se bývalé NDR západoněmecký bratr vyplatil při vcelku hladkém vstupu do EU či přihlášení se ke standardům, kterých dosáhla stará SRN při účtování s nacismem.

V poslední době se však stále častěji podobné chvalořečení ozývá i v opačném směru – od západních Němců na adresu Němců východních. Ačkoli se nevyplnilo proroctví Franze Beckenbauera, podle něhož se měl německý fotbal stát po sjednocení země neporazitelný, a nijak si nepolepšila ani německá ekonomika, i západním Němcům se díky staronovým krajanům otevřely netušené obzory. Příkladem je společenský fenomén zvaný „ostalgie“ – jinými slovy vyrovnávání se s čtyřiceti lety reálného socialismu ŕ la NDR formou retro a humornou nadsázkou. Obojí – retro i nadsázka – patřilo přitom v dobách staré dobré SRN k naprostému tabu. Minulost nacistické diktatury stejně jako přítomnost v rozděleném světě vnímala západoněmecká společnost smrtelně vážně. Pro Bonn by bylo naprosto nemyslitelné sezvat pár šarmantních herců, vymyslet něco absurdních skečů, udělat si pohodlí a říci nějakému z nacistických ideologů jednoduše: goodbye.

Dnes je tomu jinak. Starým vážným časům, zdá se, odzvonilo. A…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte