mobrazek_1611.jpeg
mobrazek_1611.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1611.jpeg
Fotografie: Foto Laurent S. Ziegler • Autor: Respekt

Tanec jako báseň

Přední kanadská skupina moderního tance O Vertigo míří do Prahy. Od pátku do neděle (7.–9. 11.) představí v divadle Archa poetickou choreografii Luna. Autorka a vedoucí skupiny Ginette Laurinová nevypráví svým dílem nějaký příběh. Vytváří básnické obrazy inspirované snímky německého fotografa Karla Blossfeldta a texty kanadského astrofyzika Huberta Reevese. Podobně jako Reeves používá obrovské teleskopy a přibližuje si vzdálenou realitu nebo Blossfeldt fotografuje detaily rostlin, které vypadají jako nejjemnější Héfaistovy výtvory, přiváží Laurinová na pódium obrovské lupy, nechává snímat gesta tanečníků kamerami, aby se divák pokochal podivnými detaily. Víření tanečníků, které místy připomíná bezcílný pohyb hvězdného prachu, nakonec spočívá na obrovských nadpozemských sukních několika tanečnic. Jako by Laurinová chtěla svou taneční básní říct, že vesmír se musí nakonec přiklonit k ženství, aby se zbavil bezcílnosti svého pohybu. Možná má pravdu.

Laptopová hudba

V pražském klubu Roxy se ve středu 5. listopadu představí výkvět japonské experimentální elektronické hudby. Hardware a software naladí malířky abstraktních zvukových obrazů Aoki Takamasa a Tujiko Noriko.

Až k sebezničení

Kolikrát lze vyluhovat sáček pigi čaje a kolikrát předstírat vděčnost? Kolik centimetrů je třeba skočit do dálky, aby se člověk směl vydat vlastní…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte