Při příležitosti svátku 28. října uděloval Václav Klaus poprvé státní řády. Komentátoři si libovali, že prezident podle svého slibu nerozdal vyznamenání moc a že ocenění vytvořili pěkné spektrum: katolický kněz, odbojář, malíř, chartista, zachránce, zpěvačka, cembalistka atd., zkrátka „všechny složky lidu“. Jenže řády nejsou vizitkou hradní tolerance či demokratičnosti. Ani by neměly být. I když prezident má svrchované právo udělovat je podle vlastní volby, nedává vyznamenání za sebe, ale jako reprezentant státu, a má tak proto činit na základě srozumitelných kritérií. Václav Havel je bohužel nezavedl a Václav Klaus v této neujasněnosti pokračuje.

Jako každý rok, i letos jsou nejdiskutabilnější ocenění umělců. Jaký je význam malíře Josefa Lieslera pro vývoj českého výtvarného umění či pro národní dějiny? Pokud jde o to prvé, většinu života kopíroval jiné malíře (například Chagalla a Dalího), a pokud jde o to druhé, za totality se nijak výrazně neprojevil. Podobně Adolf Born: na rozdíl od Lieslera je to sice kreslíř s autentickým rukopisem, ale snad ani Mach a Šebestová nejsou důvodem k státní medaili.

Oceňovat na 28. října „za umění“ je absurdní. Za prvé jsou řády od státníků korumpující, má-li si umělec střežit nezávislost. Za druhé existují desítky cen, které udělují různé nadace a spolky, jejichž komise jsou k posuzování uměleckého významu kompetentnější než politici. Kritérium pro státní řád by mělo být jediné – morální. Mají…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte