Nejvyšší kontrolní úřad stále nemá nového šéfa – a to je dobře. Ve hře totiž byli pouze dva nevýrazní a konformní politici, Jitka Kupčová (ČSSD) a Miroslav Beneš (ODS). Škoda jen, že jejich propad minulý týden nezapříčinila obava z obsazování kontrolních orgánů stranickými proponenty, ale stojí za ním neúspěšné politické kšefty. Jim se poddala především vládní koalice, která prosazovala Kupčovou.

Volba byla od začátku nastavená špatně, protože nominaci Jitky Kupčové vysvětlovali politici účelově. Chceme někoho, kdo je s námi na jedné lodi, říkali poslanci ČSSD. Koaličním partnerům se návrh moc nelíbil, ale projevili obchodního ducha: Dnes postrčíme vašeho člověka my a zítra zase na oplátku zajistíte křeslo někomu od nás vy. V tancích kolem nového šéfa NKÚ se tak velmi otevřeně manifestovalo, že pro zdejší politiky není podstatná kvalita kandidáta, ale jeho loajálnost, nebo „výtěžek“, který za jeho podporu dostanou.

Nakonec to ale dopadlo jinak. Zjistit, proč někteří vládní poslanci ne-zvedli pro Kupčovou ruku, nejde, protože volba byla tajná, ale ani to v tuto chvíli není podstatné. Důležité je, že se tím otevřela šance navrhnout novou a silnou osobnost mimo stranický svět, která bude zárukou nezávislosti úřadu. Poslanci se diví, proč by nemohli kandidovat. „Politici přece nejsou zločinci,“ zlobí se místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. To rozhodně nejsou, ale pro ně je místo v obou komorách parlamentu, krajských a městských…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2263

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte