mobrazek_1606.jpeg
mobrazek_1606.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1606.jpeg
Fotografie: Kdo se přejedl postmodernistických gulášů, vezme zavděk McGahernovým dílem. Foto profimedia.cz / corbis • Autor: Respekt

Mladá fronta přidala další kostku do skládanky našich znalostí současné irské literatury, když v edici Moderní světová próza poprvé česky uvedla spisovatele Johna McGaherna s románem Mezi ženami (Amongst Women, 1990), který byl nominován na Bookerovu cenu a stal se předlohou televizního miniseriálu BBC. V poslední době jsme poznali jeho úctyhodné krajany Williama Trevora, autora vynikajících Andělů v Ritzu a Dětí z Dynmouthu, Johna Banvilla s „antidetektivkou“ Kniha doličná, Franka McCourta a tragikomickou vzpomínkovou kroniku Andělin popel nebo Patricka McCabea, představitele syrovější polohy v Řeznickým klukovi. John McGahern v tomto chóru zpívá nepře-slechnutelným, byť nenápadnějším hlasem.

Kdo se přejedl postmodernistických gulášů, vezme zavděk McGahernovým dílem jako skývou dobrého chleba s máslem. Vyznačuje se úsporným, zdrženlivým stylem (který vystihl jeden anglický kritik slovy „neděje se nic a přitom všechno“), neokázalou prací s jazykem a vypravěčstvím, v němž děj plyne zvolna, diktován rytmem přírody a zemědělskými úkony v malebně vykreslených kulisách Great Meadow hrabství Leitrim, kde ostatně autor žije na farmě se svou druhou ženou, americkou fotografkou Madeline Greenovou. Takové řádky nečteme kvůli vzrušení z krkolomných zápletek a překvapivých zvratů, ale pro vnitřní napětí, které obsahují i nejobyčejnější události. Však se mu říká irský Čechov.

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte