Podzim je časem udílení cen. Někdejší kritik, nyní šéfredaktor Reflexu Petr Bílek charakterizoval v posledním čísle svého listu toto krupobití poct jedenácterem vesměs výstižných postřehů. Pouze čtvrtý bod, v němž tvrdí, že „cena, kterou nezaznamenala média, neexistuje“, není pravdivý. Letos byla už počtvrté udělena prestižní Pařížská literární cena Jaroslava Formánka, o níž dosud v médiích nepadla ani zmínka. Český literát, který do exilu odešel na jaře 1989, ji předává na doporučení poroty složené z filozofa Zdeňka Vašíčka, spisovatele Luboše Martínka a mojí maličkosti. Obnáší láhev francouzského vína nebo karibského rumu a podléhá pouze dvěma pravidlům: 1) složení poroty je neměnné, 2) oceněn může být pouze její člen.

Recese, zdálo by se. Přízemní šťouralové by cenu mohli dokonce pokládat za trapnou náhražku skutečného uznání, po němž by jinak zakladatelé-nositelé bažili marně. Kdo však je ověnčen Formánkovým laurem, vnímá i taková podezření jako ozdobu. Vždyť svědčí o závisti. Ohlédneme-li se za minulým stoletím, padá na uznání, byť třeba zasloužené, stín těch, kteří je za různých režimů udělovali. Představme si je nad seznamy kandidátů, jak si pohrávají s různými jmény, některá zavrhují, jiná pochybovačně zvažují a další velkomyslně potvrzují se slastným pocitem velkých manipulátorů. Nebylo lepší zůstat zneuznán?

Touha po uznání je přirozená. Pociťovali jsme ji i v nepřirozených dobách. Koncem sedmdesátých let jsme jednou po noční šichtě na…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte