Ten nezvyklý dárek napíná v posledních dnech celé Rakousko. Konkrétně jde o osm plnokrevných arabských hřebců a čtyři dromedáry, osobní dar saúdskoarabského krále Fahda rakouskému prezidentu Thomasi Klestilovi. Soukromým letadlem dorazili v létě do Rakouska coby pozdní dík za Klestilovu oficiální návštěvu ropné monarchie. Rakousko pěstuje už od časů Bruna Kreiského s arabskými státy intenzivní kontakty. A zmínění koně, znělo diplomatické vysvětlení, jsou výrazem saúdskoarabské pohostinnosti. Dárky obdobné hodnoty jsou v Orientu prý běžné. Jenže co si počne prezident středoevropské země se čtyřmi dromedáry a osmi závodními koňmi? Právě o této otázce nyní intenzivně spekulují rakouská média.

Vrátit či darovat zvířata dále Klestil nesmí, to by bylo v Saúdské Arábii vnímáno jako urážka. Alespoň pro dromedáry se už podařilo najít azyl. Velbloudi se již několik týdnů pasou ve vídeňské zoologické zahradě v Schönbrunnu. Speciální tabulka pouze upozorňuje návštěvníky na to, že se dívají na prezidentská zvířata.

Z ubytování osmi koní se však vyvinul složitý příběh. Státní hřebčinec, kam by mohl prezident koně dát do péče, v Rakousku neexistuje. Klestilovi tedy nezbývá nic jiného než se o zvířata postarat soukromě. Prezident původně zamýšlel, že ušlechtilé oře pošle do hřebčince Piber, ve kterém žijí i slavní bílí lipicáni. Jenže stáj leží ve Štýrsku, hodinu a půl jízdy autem od Vídně, což je daleko – Klestil chce totiž zvířata často navštěvovat. V úvahu pak…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte