Irácká civilní správa přidělila minulý týden tři licence na provozování sítě mobilních telefonů. V zemi, kde jsou atentáty a útoky zatím stále na denním pořádku a Američané mají se zajištěním bezpečnosti velké problémy, je to vcelku významná událost. Podnikatelé se hned po pádu Saddáma Husajna těšili v Bagdádu na velké obchody, prvního významnějšího se ale dočkali až teď. Mobily, které byly za Saddámových časů zakázány, nabídnou Iráčanům egyptský Orascom Telecom, kuvajtsko-kurdské konsorcium Asia Cell a kuvajtsko-irácký Atheer Tel. Média nepřinesla zprávu, za kolik se dvouleté licence prodávaly. Všechny tři sítě budou používat systém GSM, tedy stejný jako v Evropě či na Blízkém východě (někteří američtí politici lobbovali za sítě CDMA, které jsou nejrozšířenější ve Spojených státech, ale neuspěli). Ministr pro telekomunikace slíbil, že mobilní síť bude spuštěna v rekordně krátké době – do konce října. To ukazuje, jak rychle dnes dokáží mobilní operátoři pracovat. O výstavbě pevných linek, které byly za války z velké části zničeny, ale zatím nepadlo ani slovo.

•••

„Připojte se k předním světovým expertům na mezinárodní monetární politiku,“ láká inzerát v britském týdeníku The Economist na konferenci o budoucnosti eura. Hlavním pořadatelem je vedle tohoto týdeníku neméně věhlasný washingtonský Cato Institute, jedno z nejvlivnějších center politického konzervativismu a ekonomického liberalismu. Inzerát láká na tváře čtyř…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte