Krátce poté, co generální ředitel České televize Jiří Janeček ohlásil výpověď stovce lidí ze zdejšího kanálu, ozvaly se kritické hlasy, že takové kosmetické změny nestačí. Za vzor je v této souvislosti dávána razie šéfa slovenského veřejnoprávního kanálu Richarda Rybníčka, který zredukoval počet zaměstnanců Slovenské televize (STV) o více než tisícovku. Někteří čeští politici dokonce prohlásili, že by Kavčí hory potřebovaly právě Rybníčka. Nabízí se tedy příležitost podívat se na ozdravný recept slovenského mediálního mága a připomenout, v čem se liší obě větve někdejší Československé televize.

Dotace, a bez nich

Slovenská televize až do příchodu třiatřicetiletého Rybníčka minulý rok neprošla žádnou výraznější změnou. Výsledkem desetiletého konzervování totalitního ducha byl nesledovatelný program a dluhy dosahující ročně stovek milionů. Rybníček tak byl v podobné situaci jako někdejší generální ředitel České televize Ivo Mathé v roce 1993.

První Rybníčkův zásadní krok spočíval ve zmíněném snížení počtu zaměstnanců STV – propuštěno jich bylo přes 1100 z celkového počtu dvou tisíc. Odešli lidé napříč profesemi: kameramani, řidiči, televizní hlasatelky. Česká televize začala s podobnou redukcí zaměstnanců už v roce 1995.

Necelý rok Rybníčkova úřadování také stačil na to, aby se ozdravení STV projevilo i v číslech. Ze ztráty 411 milionů v roce 2002 se veřejnoprávní kanál opět dostal do černých čísel – za prvních osm měsíců…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte