mobrazek_1401.jpeg
mobrazek_1401.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1401.jpeg
Fotografie: Brilantní kritik Said se zasloužil o opětovnou ideologizaci věd. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Ve čtvrtek 25. září zemřel v New Yorku po vleklé nemoci Edward Said, jedna z vůdčích postav světové intelektuální levice. Said se neomezoval jen na teorii – neváhal se angažovat také v přímém politickém boji, především na podporu Palestinců proti Izraeli. Jeho přímý a nepřímý vliv ovšem daleko přesáhl jak akademické prostředí, tak konkrétní politické kauzy. S jeho názory nemusí každý souhlasit, ale nikdo je nemůže ignorovat.

Orientalismus

Said se narodil v roce 1935 v západním Jeruzalémě v rodině zámožných arabských křesťanů. Studoval na prestižních školách v Káhiře a v USA, od 60. let přednášel anglickou a srovnávací literaturu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po roce 1967 se začal angažovat v palestinském hnutí, několik let byl dokonce členem exilové Palestinské národní rady. V roce 1994, po mírových dohodách z Osla, se rozešel s Jásirem Arafátem, jehož obvinil ze „zaprodání Palestinců do izraelského otroctví“ a později často kritizoval jako zkorumpovaného despotu. Až do konce života však nepřestal být ohnivým obhájcem palestinské věci. Jeho zápal neztlumila ani leukemie – ještě v roce 2000 ho fotoreportéři zachytili, jak hází kámen přes libanonskou hranici na izraelskou pohraniční hlídku.

Mezinárodní věhlas mu zajistila kniha Orientalismus, vydaná v roce 1978. Toto nesmírně vlivné dílo bylo přeloženo do 35 jazyků a stalo se svým způsobem…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte