0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí4. 10. 20036 minut

Kultura a moc podle Edwarda Saida

mobrazek_1401.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1401.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Brilantní kritik Said se zasloužil o opětovnou ideologizaci věd. Foto: ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Brilantní kritik Said se zasloužil o opětovnou ideologizaci věd. Foto: ČTK • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ve čtvrtek 25. září zemřel v New Yorku po vleklé nemoci Edward Said, jedna z vůdčích postav světové intelektuální levice. Said se neomezoval jen na teorii – neváhal se angažovat také v přímém politickém boji, především na podporu Palestinců proti Izraeli. Jeho přímý a nepřímý vliv ovšem daleko přesáhl jak akademické prostředí, tak konkrétní politické kauzy. S jeho názory nemusí každý souhlasit, ale nikdo je nemůže ignorovat.

Orientalismus

Said se narodil v roce 1935 v západním Jeruzalémě v rodině zámožných arabských křesťanů. Studoval na prestižních školách v Káhiře a v USA, od 60. let přednášel anglickou a srovnávací literaturu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po roce 1967 se začal angažovat v palestinském hnutí, několik let byl dokonce členem exilové Palestinské národní rady. V roce 1994, po mírových dohodách z Osla, se rozešel s Jásirem Arafátem, jehož obvinil ze „zaprodání Palestinců do izraelského otroctví“ a později často kritizoval jako zkorumpovaného despotu. Až do konce života však nepřestal být ohnivým obhájcem palestinské věci. Jeho zápal neztlumila ani leukemie – ještě v roce 2000 ho fotoreportéři zachytili, jak hází kámen přes libanonskou hranici na izraelskou pohraniční hlídku.

Mezinárodní věhlas mu zajistila kniha Orientalismus, vydaná v roce 1978. Toto nesmírně vlivné dílo bylo přeloženo do 35 jazyků a stalo se svým způsobem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc