2003/40
Editorial
Scéna
Minulý týden
Dopisy
Zahraničí
Scheffer, atlantický Evropan
Kateřina Šafaříková
Trpěli jsme stejně jako ostatní
Daniel Brössler
Plánované Centrum proti vyhánění v Berlíně ještě nevzniklo, přesto už stihlo způsobit četné škody. Pohádali se kvůli němu němečtí politici, polsko-německé vztahy jsou nejhorší za celá léta a Češi s obavami čekají na moment, kdy si nevystačí s mlčením. Oč tedy jde? V červnu 1999 přijal německý Spolkový sněm historické usnesení. Rozhodl, že Němci uprostřed svého hlavního města postaví památník holocaustu – pietní místo by mělo být hotovo koncem příštího roku. V kulatém roce 2000 si pak německý Svaz vyhnanců založil nadaci na zřízení Centra proti vyhánění. Cíl této nadace? Zřídit v Berlíně také památník Němcům zavražděným či vyhnaným ze svých domovů po Evropě na sklonku druhé světové války. Bude-li v tom nadace úspěšná, vznikne tedy v metropoli památník, který postaví Němci Židům, již jim padli za oběť, a zároveň také pomník, který si postaví sami sobě v roli obětí.
Tak pravil archanděl Gabriel
Holka z 2.B má AIDS
Teodor Marjanovič
Z minulého týdne
Zbyněk Petráček, Kateřina Šafaříková
Demokraté se dostali do varu
Michal Sedláček
Švédská reflexe
Daniela Vrbová, Jeremy Hurewitz
Švédská policie zatkla minulý týden dalšího muže, podezřelého ze spáchání vraždy ministryně zahraničí Anny Lindhové – a pustila na svobodu původně zadrženého Pera Olofa Svenssona. O nově zadrženém se až do konce minulého týdne vědělo jen to, že se jmenuje Mijail Mijailovič a že je původem z Balkánu – a že byl zatčen na základě vyššího stupně podezření než Svensson.
Švédsko tak stále tápe v úvahách, proč byla Lindhová zavražděna. Jedna z teorií, kterou ale bere vážně i vláda, se týká dopadů reformy péče o mentálně postižené osoby, zaváděné od 80. let. Reforma vedla k tomu, že byli z ústavů v průběhu desetiletí puštěni na svobodu, resp. na svobodě léčeni také postižení lidé s agresivními sklony. Právě i Mijailovič podle dostupných zpráv už několikrát podstoupil psychiatrickou léčbu.
Kultura
Vypískej si svého básníka
Tomáš Weiss
Bowieho návrat z planety Alfa
Ondřej Štindl
Rokenrol a realita nikdy nebyly velcí kamarádi. Pro lidi určitého věku je také dráha rockové hvězdy možná tou nejoblíbenější únikovou fantazií. Jako by nabízela možnost přemístit se do nějakého alternativního vesmíru, kde neplatí žádná ubíjející pravidla včetně zákonitostí plynutí času. To, že čas přece jen plyne, také představuje – nebo alespoň donedávna představovalo – jedno z mála tabu tohohle hudebního žánru, který si jinak zakládá na svém rebelství a obrazoborectví (občas je to rebelství ovšem dost konformní). V ideálním rockovém světě čas neexistuje, člověk nikdy nepřekročí třicítku, smrt je možná jen jako jakási titánská nebo dekadentně heroická tragédie. Pokud se odchází, tak s třeskem, nikdy s povzdechem. Rockerů, kteří dokázali ve své hudbě reflektovat vlastní stárnutí, je pomálu, nešťastníků, kteří se zoufale tváří, že i v padesáti je jejich největší starostí upoutat na maturitním večírku tu správnou dívku, se najde dvanáct do tuctu.
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Budeme muset točit jinak
Přemysl Martínek
Na Amise nezbylo
Ladislav Nagy
O životě v zemi, kde se vraždí
Viktor Šlajchrt
Chce-li dnes začínající český autor zachytit vlastní obraz světa, není odkázán jen na zážitky z domácího prostředí. Generace dvacátníků vstoupila už na prahu dospívání do otevřeného prostoru, v němž poznávání odlišných kultur patří k životnímu stylu a také k hlavním literárním tématům. Loňská debutantka Petra Hůlová představila v nakladatelství Torst svou verzi skutečnosti na příkladu Mongolska, nyní přišlo stejné nakladatelství s prvotinou, která se odehrává ve Svaté zemi. Letos 25letého Tomáše Kolského, studenta matematicko-fyzikální fakulty v Praze, který krom toho vyučuje hebrejštinu, inspiroval ke knížce Ruthie a barevnost světa pobyt v Izraeli v létě 2001. Jde o díla rozdílná v koncepci i zpracování, obě však spojuje snaha vžít se do odlišné dějinné zkušenosti a vyzkoušet si na vlastní kůži nejen život, ale také osud jiné země.
Civilizace
Kaleidoskop
Petr Koubský
Monopoly a la Argentina
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Argentině dnes nikdo neodpáře jedno nemilé prvenství: stala se první zemí v moderních dějinách, která vyhlásila bankrot. Miliony Argentinců tak prakticky ze dne na den přišly o práci i o peníze uložené v bankách a hodnota jejich majetku se smrskla na pouhou třetinu. Ve stínu těchto kolosálních problémů však zůstalo skryto jiné pozoruhodné argentinské prvenství: v čase bankrotu už fungoval nebývale dobře alternativní ekonomický systém, založený na podobných principech jako hra Monopoly.
Zapomeňte na mé číslo
Marek Fak
Komentář
Čert věř průzkumům
Zbyněk Petráček
Běda matkám
Erik Tabery
Ve prospěch zločinu
Tomáš Němeček
Nikdo než Stoiber
Zbyněk Petráček
Otázka do ankety: Existuje demokratická západní země se svobodnými volbami, kde už skoro půlstoletí drží absolutní většinu jedna a táž strana? Na seznamu OSN na takovou zřejmě nenarazíme. Vždyť i Mexiko zkusilo po sedmdesáti letech vlády své PRI u moci opozici. Ale najdeme ji hned za našimi humny. Není samostatná, nýbrž spolková, a přece se oficiálně jmenuje Svobodný stát Bavorsko – má to skutečně něco do sebe. Před týdnem tam opět vyhráli volby křesťanští sociálové (CSU) Edmunda Stoibera. Na tom samo o sobě není nic překvapivého ani komentováníhodného a soudný člověk by proti takovému výsledku nevsadil ani eurocent. Nicméně 61 % hlasů pro CSU je hodně i na Bavorsko a naproti tomu pouhých 19 % pro sociální demokraty (SPD) znamená dosud největší výprask pro Gerharda Schrödera. Čemu vděčí za takový výsledek strana a především muž, který právě před rokem jen těsně prohrál se Schröderem v souboji o kancléře? Je „bavorská cesta“ v něčem inspirativní, či dokonce přenosná?
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Špidla světí prostředky
Adam Drda
Česká vláda přežila hlasování o důvěře vyvolané ODS a vzápětí protlačila sněmovnou jedenáct zákonů, které zakládají reformu veřejných financí. To jsou dobré zprávy. Ekonomové se sice přou, zda se dá mluvit o „reformě“, když jde spíš o snahu co nejméně plýtvat v rámci dosavadního rozhrkaného systému, ale to nemění nic na faktu, že po dlouhé době nabraly veřejné finance lepší směr. Vladimír Špidla tedy minulý týden obstál, prosadil, co chtěl, a otázka zní: Co dál? Politika není jen starost o veřejné finance, ale o desítky dalších věcí. Může tedy vláda reformu odškrtnout, uvolnit se a věnovat zvýšenou pozornost jiným tématům?
Ekonomika
Skandinávský strach z eurosklerózy
Pavel Kohout
Zlatý důl v Union bance
Marek Pokorný
Po divokém jarním dění kolem bankrotu ostravské Union banky, které vyvrcholilo zatčením konkurzního soudce Jiřího Berky a údajným únosem člena představenstva banky Giuseppeho Roselliho, to nyní okolo zkrachovalého peněžního ústavu opět začíná vřít. Před dvěma týdny zveřejněný audit společnosti Deloitte & Touche vysvětluje, proč je kvůli tomuto konkurzu leckdo ochoten riskovat i kriminál: přestože Union banka po sobě nechala desetimiliardovou ztrátu, stále v ní zůstává obrovský majetek v téměř stejné výši. I kroky nové konkurzní správkyně přitom budí pochyby o tom, jak průhledně se ho podaří zpeněžit.
Třikrát na okraj
Lenka Zlámalová
Ólrajt, pane prezidente
Lenka Zlámalová
Ve čtvrtek si Jaroslav Tvrdík ve svém elektronickém diáři, který je zároveň mobilním telefonem, odškrtne první měsíc v křesle prezidenta Českých aerolinií. Co za tu dobu ve firmě udělal? Sám Tvrdík zatím odmítá rozhovory, během listopadu chce totiž představit vlastní koncepci ČSA a do té doby si uložil „bobříka mlčení“. Nezbývá tedy než se spolehnout na informace od zaměstnanců – z pochopitelných důvodů mluví o novém šéfovi jen anonymně.
Diskuse
Domov
Liberálové, a co dál
Erik Tabery
Kdysi ji považoval za naději každý pátý Čech a Češka, ale to už je dávno pryč. Dvacetiprocentní obliba Unie svobody se za pět let rozplynula jako dým; její vedení se dnes snaží zjistit, proč. A hledá cestu k záchraně. Předseda Petr Mareš ji objevil v jasnějším vytyčení směru. „Chceme být liberálně ekologickou stranou,“ vzkazuje voličům. Teď jde ještě o to zjistit, co to je a zda o to bude zájem. Petr Mareš přichází v Česku s netradiční strategií: Zapomeňte na šanci být první ve volbách, jsme tu pro menšinového voliče.
Seriál My Evropané pokračuje
Ondřej Kundra, Kateřina Šafaříková
Připomeňme si
Marek Pokorný
Koně na poslední cestě
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Když aktivisté organizace Ochránci hospodářských zvířat zatarasili nedávno hraniční přechod v Chotěbuzi, šlo jim podle jejich šéfa Michala Kolesára o jediné: upozornit na byznys, který v západní Evropě vyvolává polemiku již nejmíň deset let. Pár set metrů odtud na překladišti v polských Zebrzydowicích protest ignorovali veterináři, proti kterým byl hněv demonstrantů namířen nejvíce. Je to vlastně podivný spor. Obě zdánlivě nesmiřitelné skupiny spolu totiž v základním bodě souhlasí: dálkové transporty zvířat přinášejí zbytečné utrpení a měly by skončit.