mobrazek_1271.jpeg
mobrazek_1271.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1271.jpeg
Fotografie: Piva mají Moldavané dost, pendreků také. Foto: autor • Autor: Respekt

Je horký slunečný den a v Kišiněvě, hlavním městě Moldavska, se slaví. Před dvanácti lety, 27. srpna 1991, vyhlásila tato země nezávislost na Sovětském svazu. Pivo teče proudem, ústřední kišiněvská třída, jindy hlučící auty, se změnila v jedno velké korzo. Rodiče s dětmi proudí mezi stánky s cetkami a pamlsky, z pódia pod širým nebem duní hudba, tancuje se, zpívá. S večerem prostor ovládne rozjařená omladina, která pak až přes půlnoc řádí na rockovém koncertě. Jako by všichni chtěli na chvíli zapomenout, že žijí v nejchudším evropském státě, řízeném tuhým komunistickým vedením.

Kytice našim hrdinům

Obrazem všedního dne jsou muži v teplácích postávající u telefonních budek s vějíři telefonních karet v rukách. Prodávají lidem jednotlivé hovory, vlastní karta je luxus. Tržnice ve středu města se na svých okrajích přelévá do smutného pouličního bazaru s obnošeným oblečením, s rezavými, už jednou použitými hřebíky. Zdánlivě nelogicky se přitom na každém rohu nachází směnárna – v obchodech, cukrárnách, i přímo ve foyer moldavského Národního divadla. Odhaduje se, že až třetina práce schopných Moldavanů si vydělává v zahraničí, odkud do vlasti v tvrdé měně dohromady přivezou dvojnásobek jejího státního rozpočtu. Kdo může, je venku, kdo nemůže, živoří. Podle různých údajů žije polovina, možná však až 80 % Moldavanů pod hranicí chudoby.

Na svatbě se ale šetřit nesmí. K soše…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte