Napadlo vás někdy, proč jsou písmena na klávesnici vašeho počítače rozmístěna tak chaoticky? Pokud umíte dobře psát a nemusíte hledat každé písmenko, je vám to nejspíše jedno. Důležité je, že stejnou klávesnici najdete doma, v práci i v každé internetové kavárně. Určitě byste nestáli o to, aby klávesnice podléhala módním trendům. Museli byste si pamatovat několik různých kombinací, což by bylo nepohodlné. Co jeden považuje za pohodlné, za tím druhý hledá problémy – třeba tržní selhání. V roce 1985 dodal americký ekonom Paul David do arzenálu zastánců státních zásahů neotřelou zbraň: stoletá neotřesitelná pozice klávesnice, která se podle šestice písmen v horní řadě jmenuje QWERTY, je jasným tržním selháním, protože prokazatelně existují lepší verze, na kterých lze psát mnohem rychleji.

Na to je trh krátký

Pomalé psaní bylo koneckonců hlavním důvodem, proč se QWERTY na konci 19. století prosadila. Paradox? Jen zdánlivě. Tehdy trpěly psací stroje zasekáváním kláves při rychlém psaní. Inovátoři se předháněli v hledání řešení. Vynálezce QWERTY na to šel jinak. Nezasahoval do mechaniky psacího stroje, ale hrál si s rozložením písmen tak dlouho, než našel kýženou kombinaci, a to takovou, která nutila písaře psát pomaleji. Klávesy měly čas se vrátit na své místo a problém byl vyřešen. QWERTY uspěla v soutěži v psaní na stroji a její vzestup nemohlo nic ohrozit.

Technologická omezení 19. století jsou ale z dnešního pohledu banální. Procesory…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte