mobrazek_1048.gif
mobrazek_1048.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1048.jpeg
Fotografie: Foto Repro Respekt • Autor: Respekt

Je humánnější zabíjet pomocí elektrického proudu, nebo prostým oběšením, podříznutím hrdla či třeba sekerou? Na tuto otázku měla odpovědět první poprava na elektrickém křesle, která se odehrála před 113 lety v newyorské věznici Auburn. Výsledek tehdy nevyzněl – a dodnes nevyznívá – vůbec jednoznačně.

Absolutní trest se ve státě New York vykonával oběšením. Při této metodě ale trvalo až třicet minut, než oběšenec „podlehl zadušení“. Proto již v roce 1881 navrhl doktor Albert Southwick, povoláním zubař, použití elektrického proudu. Vycházel při tom z vlastního zážitku, když viděl ve městě Buffalo opilce, který „bezbolestně“ zahynul při doteku s vývody z elektrického generátoru. V roce 1889 přijal stát New York zákon o popravě proudem a o rok později přišla řada na prvního kandidáta pro mezitím navržené elektrické křeslo: to mělo dvě elektrody – jednu připojenou k hlavě a druhou k zádům odsouzence. Kandidátem se stal William Kemmler, jenž sekerou zavraždil svou milou Matildu Zieglerovou. Dne 6. srpna byl Kemmler připoután ke křeslu a do jeho těla bylo na 17 sekund vpuštěno 700 voltů. Ačkoli mu začal doutnat oděv, měl k smrti ještě daleko. Proto následoval druhý šok – 1030 voltů po dobu dvou minut. Poté, co se v místnosti objevil kouř, Kemmler skutečně zemřel, ale jak doložila pitva, příčinou smrti byl fakt, že se mu zádová elektroda propálila do páteře.…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte