Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Saúdi a had na prsou

Před třemi měsíci napsal Fareed Zakaria, šéfredaktor časopisu Newsweek a osobní znalec muslimského prostředí, na adresu Al Kajdy a boje s ní zhruba tato slova: Al Kajda je nadále dost silná na to, aby prováděla útoky proti civilistům všude na zemi, ale od 11. září 2001 nezasáhla jediný cíl, který by měl vojenský, vládní či symbolický význam. Zdálo se, že Zakaria trefil hřebík na hlavičku a jeho poselství neslo náboj optimismu.

Ale teď jako by tomu bylo jinak. Týden poté, co zvláštní výbor obou komor Kongresu USA vydal zprávu o vyšetřování příčin 11. září, vyrukovalo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti s vážným varováním: již letos v létě prý hrozí nový útok Al Kajdy i na území USA, a to opět pomocí unesených letadel. Během pár dnů tuto zprávu doplnily informace o tom, že Al Kajda je stále aktivní v Saúdské Arábii a chystá útoky také v muslimské východní Africe, zejména v Keni. Jak tyto výstrahy vnímat a hodnotit? Hrozí repríza 11. září? Nejspíše nikoli, ale jednou prodělaná zkušenost dává dobrý důvod k opatrnosti – raději větší než menší.

Přítel? Nepřítel?

Zmíněná vyšetřovací zpráva Kongresu (cca 850 stran tisku) rozebírá komunikační kiksy amerických zpravodajských služeb před 11. zářím, ale jejím nejkontroverznějším bodem je 28stránková pasáž pojednávající o pomoci několika únoscům od „cizí vlády“ – všeobecně chápané jako vláda Saúdské Arábie. A právě tato pasáž jako jediná nebyla zpřístupněna ani řadovým…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte