Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

Je Salman Rushdie muslimem, navíc muslimským odpadlíkem, jemuž hrozí fatvou daný rozsudek smrti, nebo je prostě britským občanem, těšícím se svobodě slova? Tato otázka už trvá patnáct let a též podle ní se poměřuje míra demokratizace Íránu, jehož ajatolláhové fatvu vydali. Teď vyvstal nový, vzdáleně podobný případ, na němž se dají měřit změny v Íránu: minulou středu teheránské orgány přiznaly, že kanadská reportérka, zatčená v červnu, byla během vyšetřovací vazby zabita.

Čtyřiapadesátiletá Zahra Kazemiová, narozená v Íránu, leč už deset let žijící v Montrealu, měla íránské i kanadské občanství. Coby novinářka na volné noze se odhodlala k odvážné misi: bez ohledu na úřední zákaz fotografovala lidi protestující proti vazbě svých rodinných příslušníků před proslulou teheránskou věznicí Evin, kde bývají zadržováni především disidenti. Jenže ani kanadský pas ji neochránil. V pondělí 23. června byla zatčena, poté se po ní slehla zem a v sobotu 12. července zemřela – stále ještě pod vazební ostrahou – v teheránské nemocnici Baghjetolláh. Hned se objevily otázky: Udělalo se jí špatně hned při prvním výslechu a poté podlehla mrtvici? Tak zněla původní oficiální verze. Nebo zemřela po policejním bití a mučení? To tvrdili její příbuzní.

Následovalo cosi na íránské poměry nevídaného. Ve středu 16. července viceprezident Muhammad Alí Abtahí o smrti Kazemiové přiznal: „Podle zprávy ministerstva zdravotnictví podlehla krvácení do mozku, které bylo důsledkem…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte