Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kámen ve farářově botě

„Někdo tvrdí, že má od dětství svou víru. Jakýsi kyt, kterým si může zaspárovat trhliny v životě. Taková dětská víra mi nikdy nic neříkala. Nevěřím v Boha jako stvořitele, ani v hlavní pilíře křesťanství, jako je stvoření, zmrtvýchvstání nebo věčný život. Ani nevěřím, že Ježíš procházel zavřenými dveřmi a vstal z mrtvých!“ prohlásil na konci května v novinovém rozhovoru Thorkild Grosboll, autor tehdy vyšlé knihy Kámen v botě. Esej o civilizaci a křesťanství. Na veřejném popření Boha by asi nebylo nic šokujícího, kdyby Grosboll nebyl praktikujícím luteránským farářem v Taarbaeku, obci poblíž Kodaně, a neshrnoval by základní myšlenku své knihy. A kdyby netrval na tom, že může dál vykonávat svoje povolání. Přestože od konce května uplynulo už dost času, Grosbollovi nadřízení se stále nerozhodli, jak s farářem naložit.

Kříž, nebo vyhazov

V dánských médiích a kostelech rozpoutala Grosbollova slova ohnivou debatu, jejíž základní otázkou bylo: Smí farář v soukromém životě nevěřit? Grosbollovi nadřízení, tedy Lise-Lotte Rebelová, biskupka helsingoerské diecéze, kam Taarbaek patří, a ministryně církve Tove Fergová, na otázku odpověděly zamítavě. Rebelová si pozvala Grosbolla na kobereček a se slovy „buď se připlazíš ke kříži, nebo dostaneš vyhazov“ mu dala deset dní, během nichž si farář měl své názory rozmyslet. Aby měl klid, zakázala mu také církevní činnost. Ministryně Fergová v televizi prohlásila: „Je samozřejmé, že…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte