Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Vědci jsou na vrcholu sil kolem třicítky. K tomuto závěru došel psycholog Satoši Kanazava působící na londýnské School of Economics and Political Science poté, co zevrubně prozkoumal životopisy 280 vynikajících vědců, mezi nimiž nechyběl ani Albert Einstein nebo Pierre Curie. Plné dvě třetiny velikánů vědy publikovaly své nejlepší práce ještě před pětatřicátými narozeninami. Ženáči prožívali profesionální vrchol o poznání později než svobodní. Podobný trend je patrný ještě u jedné sociální skupiny – u zločinců. I oni páchají největší „rány“ svého života kolem třicítky.

K dokonale provedené loupeži i brilantnímu vědeckému dílu vede muže podle Kanazavy stejný motiv – chtějí upoutat pozornost žen. Stárnoucí ženáči s kupou dětí už potřebu udivovat příslušnice slabšího pohlaví necítí a jejich výkonnost upadá. Zároveň klesá v jejich těle i produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu, který ladí lidský mozek na „agresivní notu“. Kanazavova teorie se připojila k dlouhé řadě kontroverzních hypotéz, podle kterých si muži v moderní společnosti nahrazují válčení s kyjem v ruce mírumilovnějšími činnostmi, třeba psaním literatury nebo komponováním hudby. Samotnému Kanazavovi je čtyřicet a je ženatý. Znamená to snad, že tahle teorie nepatří k jeho mistrovským dílům? „Doufám, že jsem výjimkou potvrzující pravidlo,“ tvrdí Kanazava. Podobných výjimek ale asi bude mnohem více. Například ženatý osmdesátník John Maynard Smith, který…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte