0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Dopisy18. 7. 20034 minuty

Dopisy

Pobavili jste mě

Poznámka nazvaná Útokem na Ústavní soud (Respekt č. 26/2003) byla krom jiného věnována i mé kandidatuře na funkci ústavního soudce. Zpravidla neodpovídám na osobní útoky, a pokud nyní činím výjimku, pak proto, že mě mírně pobavilo přirovnání mé osoby ke Zdeňku Nejedlému.

Rád bych se vyjádřil především k otázce svého zaujetí Benešovými dekrety. Obsáhleji jsem se touto tematikou zabýval teprve na základě požadavku někdejšího ministra zahraniční Josefa Zieleniece. Expertiza, kterou jsem vypracoval, byla využita pro potřeby vlády a dalších státních orgánů. Výsledky této mé několikaměsíční práce jsem pak později ještě dále rozpracoval. Tolik tedy k mému „životnímu“ zaujetí Benešovými dekrety.

Autor poznámky Tomáš Němeček dále nemá pravdu v tom, že bych se nepodílel na tvorbě ústavy. Na její přípravě jsem se totiž podílel nejen jako člen Legislativní rady vlády, ale i jako člen poslanecké komise pro lidská práva. Řada připomínek, které jsem tehdy vznesl, byla později při novelách Ústavy využita. O účast ve zvláštní komisi expertů jsem neprojevil zájem, neboť v ní nebyli žádní odborníci z oblasti ústavního práva.

A konečně ještě slovo k mému údajnému „protihradnímu levicovému národovectví“. Kdyby si autor, dříve než začal psát, prohlédl rejstřík mé knihy O české státnosti, zjistil by, že Václava Havla jsem v převážné většině svých článků,…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc