mobrazek_80.gif
mobrazek_80.gif • Autor: Respekt

vobrazek_80.jpeg
Fotografie: Paksas získával hlasy i kritikou Evropské unie. Foto ČTK • Autor: Respekt

Předminulou neděli zvolili Litevci do čela svého státu předsedu opozičních liberálních demokratů Rolandase Paksase. Způsobilo to překvapení, protože jasným favoritem byl dosavadní prezident Valdas Adamkus, jenž se těšil podpoře většiny hlavních politických stran. Do kampaně však ve srovnání s Paksasem vložil o polovinu méně peněz. Osudovou chybou se mu pak stalo to, že zanedbal propagaci v masmédiích, do níž investoval pětkrát méně než protikandidát.

Adamkusovy trumfy

Vítězný Paksas potvrdil, že hodlá pokračovat v dosavadní politice, vstřícné k Evropské unii a alianci NATO. Litevské komentáře však připomínají, že prezident, označovaný za pravicového populistu, bude muset ještě dokázat, že svoje záměry myslí vážně.

Adamkus v prosinci podle průzkumů vedl žebříček uchazečů o nejvyšší úřad s 33,5 % preferencí. Jeho hlavním rivalem byl představitel sociálních liberálů a předseda parlamentu Arturas Paulauskas s 11,8 %. Za ním teprve následoval Paksas, jehož preference dosáhly 9,5 %. Adamkusovy šance posilovala pozvánka Litvy do NATO, vyslovená na pražském summitu. Prezident kladl na členství v Alianci velký důraz. Podobně zabodovalo v jeho prospěch pozvání do EU, vyjádřené na kodaňském setkání. Litevská delegace tam získala značné – byť ne všechny požadované – finance, aby pokryla náklady spojené se zavedením evropských norem a s novým řešením tranzitu mezi…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte