mobrazek_83.gif
mobrazek_83.gif • Autor: Respekt

vobrazek_83.jpeg
Fotografie: Musíme lovit, dokud to jde. Foto ČTK • Autor: Respekt

„Společná politika rybolovu“ znamená v bruselské hantýrce to, že se o rybářských záležitostech zemí Unie rozhoduje centrálně a že veškeré normy, které se týkají výlovu, počtu lodí, velikosti sítí a podobně, podléhají rozhodnutí Rady ministrů EU. Mnohé země si už spoustu let přejí, aby tato politika, která je sestrou známější společné zemědělské politiky, prošla zásadní reformou, protože ryb v mořích ubývá. Poslední týden před Vánocemi se v Bruselu sešli ministři zodpovědní za rybolov, aby reformu znovu projednali, ovšem nakonec se shodli jen na nemastném neslaném usnesení o částečném omezení rybářských aktivit ve vodách států patnáctky.

Subvence zůstaly

Společná rybářská politika, která funguje od 60. let, se poprvé dostala na přetřes už pár let po svém zavedení, když se Unie na počátku 70. let rozšířila o země s tradičně velkým podílem rybolovu na domácí ekonomice – Dánsko, Irsko a Británii. Společná politika ve své praxi umožnila udělovat členským zemím výrazné dotace na obnovu jejich lodního parku. Státy tak mohly zvyšovat počet lodí a tím i vylovených hejn. Odpovídalo to rostoucí poptávce po rybích produktech, spojené s obecným přechodem na zdravý životní styl, avšak počty živočichů v mořích začaly rapidně klesat.

Proto byla zhruba před deseti lety přijata nová koncepce, jež měla zaručit rozvoj odvětví a zároveň zachovat mořskou faunu. Nově stanovila…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte