Za dva měsíce, 14. září, Švédové v referendu rozhodnou o zavedení společné evropské měny euro, jež by nahradila dosavadní platidlo – švédskou korunu. Pokud by hlasování dopadlo ve prospěch tohoto kroku, obyvatelé by začali platit eury v roce 2006.

Rozhodnu se na pláži

Spolu s Dánskem a Británií patří Švédsko mezi státy Evropské unie, jež si před lety ponechaly svoje vlastní oběživo. Příčin bylo víc: podpora eura mezi Švédy byla nízká, země nesplnila jednu z podmínek přistoupení k eurozóně a obecně se nechtěla přizpůsobovat stanoveným maastricht-ským kritériím. Ovšem když premiér Göran Persson minulý rok na podzim po vyhraných volbách zahájil svůj další mandát, slíbil, že zemi přivede do eurozóny – prý postupně pochopil výhody společné měny. Hlasování v září se nyní přiblížilo, ale Persson si nemůže být jist úspěchem. Průzkumy ukazují, že počet odpůrců eura stoupá.

Ještě v květnu podle agentury Sifo vedli poměrem 48:37. Průzkumy z konce června už hovoří o poměru 52:31. Od dubna počet odpůrců celkem vzrostl o 10 %. Okolo patnácti procent lidí se stále ještě nerozhodlo. Ale těžko říct, nakolik váhající Švédy nadchne jednoduchost placení společnou měnou při letních dovolených na kontinentě nebo jestli je přesvědčí vyostřená kampaň. Vzhledem k tomu, že je pro severní Evropu typická vysoká volební účast, nebude asi zanedbatelné, kam se váhavci přikloní.

Švédové nikdy nehýřili nadšením z EU. Po vstupu v roce 1995 se hned objevilo…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte