Němci jsou stereotypní blonďáci s hypernacionalistickou hrdostí, kterým je vštěpováno, aby byli za každou cenu první. Jedí moc brambůrků, pijí moc piva a pak soutěží v říhání. Zaslechneme-li takovou charakteristiku v nějaké hospodě, nic se neděje. Před týdnem ji však pronesl Stefano Stefani, náměstek italského ministra průmyslu zodpovědný za turistiku, a oheň, již doutnající po slovní přestřelce mezi premiérem Berlusconim a německým europoslancem Martinem Schulzem, byl na střeše. Nemusela to být žádná tragédie, vždyť Stefani – širší evropské veřejnosti zhola neznámý – nenapadl žádnou konkrétní osobnost, žádného německého politika osobně nezhanobil, pouze hospodským výrazivem paušalizoval obraz Němců. Zachoval se tedy podobně, jako když loni Miloš Zeman paušalizoval Rakušany coby pomahače Hitlera, ale tehdy v Rakousku ztratil nervy pouze Jörg Haider. V Německu však nyní sám Gerhard Schröder zrušil plánovanou dovolenou v Itálii: situace se prý vyhrotila natolik, že by v Itálii nemohl strávit klidné chvíle. Kancléř největší evropské mocnosti ztratil glanc a soudnost kvůli přitroublým poznámkám jednoho italského politika. Je to normální?

Připomeňme si jednu věc. Před třemi lety, když v USA vrcholila prezidentská kampaň, byl George W. Bush v Evropě ocejchován jako omezený trouba, který ani nezná jménem prezidenta Pákistánu. Evropané přehlíželi mnohem důležitější věc – Bushovu velkorysost a schopnost vést (leadership). A právě Bush coby prezident ani v…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte